Departmental Schedulers

Following is a list of all University of Illinois at Urbana-Champaign departmental schedulers.

College Department Name Subject(s)
KL 1306-Agr, Consumer, & Env Sciences Besty Lancaster ACES
KL 1342-Agricultural Education Program Andrea Ray AGED
KL 1470-Agr & Consumer Economics Lori Snipes ACE
KL 1538-Animal Sciences Lauren Redman ANSC
KL 1698-Food Science & Human Nutrition Barbara Vandeventer FSHN
KL 1741-Agricultural & Biological Engr Jane Lenz ABE
KL 1741-Agricultural & Biological Engr Ronda Sullivan TSM
KL 1793-Human & Community Development Leann Topol HCD, HDFS, RSOC
KL 1802-Crop Sciences Megan Ward CPSC, HORT, PLPA
KL 1875-Natural Res & Env Sci Piper Hodson HDES, NRES
KL 1971-Nutritional Sciences Ashley Browning NUTR
KM 1230-MBA Program Administration Kelly O’Neill MBA
KM 1260-Finance Tim Flanagin FIN
KM 1346-Accountancy Cindy Wood ACCY
KM 1902-Business Administration Sarah Woodward BADM, BUS
KN 1335-Education Administration Kathy Ryan EDUC
KN 1541-Council Teacher Ed Admin Donna Melzer EDPR
KN 1570-Special Education Beverly Palmer SPED
KN 1613-Curriculum & Instruction Jena Pfoff CI
KN 1616-Educational Psychology Beverly Palmer EPSY
KN 1760-Educ Policy, Orgzn & Leadrshp Jena Pfoff EOL, EPOL, EPS, HRD, HRE
KP 1244-Physics Elaine Schulte PHYS
KP 1246-Computational Science & Engr Andrea Fierro CSE
KP 1251-Civil & Environmental Eng Rebecca Stillwell CEE
KP 1343-Bioengineering Kerri Green BIOE
KP 1422-Industrial&Enterprise Sys Eng Heidi Craddock GE, IE
KP 1434-Computer Science Holly Bagwell CS
KP 1545-Engineering Courses Caitlin Gullotto ENG, TMGT
KP 1615-Aerospace Engineering Laura Gerhold AE
KP 1697-Engineering Honors Caitlin Gullotto ENGH
KP 1855-Technology Entrepreneur Ctr Caitlin Gulloto TE
KP 1917-Mechanical Sci & Engineering Tammy Smith ME, TAM
KP 1919-Materials Science & Engineerng Judy Brewer MSE
KP 1933-Electrical & Computer Eng Laurie Fisher ECE
KP 1973-Nuclear, Plasma, & Rad Engr Becky Meline NPRE
KR 1495-Music Sandra Horn MUS
KR 1526-Art & Design Mark Avery ART, ARTD, ARTE, ARTF, ARTH, ARTS
KR 1569-Landscape Architecture Carol Emmerling-DiNovo LA
KR 1644-Fine & Applied Arts Nikki Hodge FAA
KR 1733-Urban & Regional Planning Jane Terry UP
KR 1767-Architecture Rhona Frank ARCH
KR 1801-Dance Cindy Masko DANC
KR 1883-Theatre David Swinford THEA
KS 1211-CIC Traveling Scholars FMS Schedulers CIC
KS 1419-Center for Adv Study Courses Masumi Iriye CAS
KS 1913-Graduate College Programs Anne Kopera GC
KS 1913-Graduate College Programs Natalie Bosecker PSM
KT 1408-Advertising Emilie McGill ADV
KT 1436-Media and Cinema Studies Emilie McGill MACS
KT 1642-Journalism Emilie McGill JOUR
KT 1646-College of Media Programs Emilie McGill AGCM, MDIA
KU 1853-Law Kelly Salefski LAW
KV 1241-Anthropology Karla Harmon ANTH, MUSE
KV 1253-Atmospheric Sciences Tammy Warf ATMS
KV 1257-Mathematics Lori Dick MATH
KV 1276-Center for Writing Studies Lauri Harden WRIT
KV 1299-Psychology Carleen McCormick PSYC
KV 1303-African American Studies Tyran Russell AFRO
KV 1324-Sociology Shari Day SOC
KV 1361-Entomology Staci Sears ENT
KV 1362-E. Asian Languages & Cultures Lenore Sroka ASST, CHIN, EALC, JAPN, KOR
KV 1377-Plant Biology Staci Sears PBIO
KV 1383-School of Integrative Biology Staci Sears IB
KV 1397-Life Sciences Staci Sears BIOL
KV 1404-Asian American Studies Mary Ellerbe AAS
KV 1405-Economics DustinJanes ECON
KV 1413-Chemistry Vickie Sheridan CHEM
KV 1415-School of Molecular & Cell Bio Deb Bielser BIOP, MCB, NEUR
KV 1430-Astronomy Rebecca Bare ASTR
KV 1438-Biochemistry Deb Bielser BIOC
KV 1451-History Scott Bartlett HIST
KV 1461-Center for African Studies Terri Gitler AFST
KV 1489-Communication Barbara Hall CMN
KV 1490-Religion Ellen Lindsey RLST
KV 1499-English Lauri Harden BTW, CW, ENGL, RHET
KV 1514-Classics Cheryl Gerber CLCV, COP, GRK, LAT
KV 1553-Russian,E European,Eurasn Ctr Linda McCabe REES
KV 1577-American Indian Studies Prgrm Jon McKinn AIS
KV 1583-Statistics Marie McEnroe STAT
KV 1584-Cell & Developmental Biology Deb Bielser CDB
KV 1585-Spanish, Italian & Portuguese Kathy Schilson BASQ, CATL, ITAL, PORT, RMLG, SPAN
KV 1604-Molecular & Integrative Physl Deb Bielser MIP
KV 1652-Program in Medieval Studies Cathy Penny MDVL
KV 1655-Geology Lana Holben GEOL
KV 1670-Liberal Arts & Sciences Carey Ann Cash GLBL
KV 1670-Liberal Arts & Sciences Kim Rice EURO
KV 1670-Liberal Arts & Sciences Julie Higgs CHP
KV 1670-Liberal Arts & Sciences Dustin Tarter HUM, INTL, LAS, SLS
KV 1680-Gender & Women’s Studies Virginia Swisher GWS
KV 1687-Chemical & Biomolecular Engr Christine Bowser CHBE
KV 1710-Political Science Carol Hartman PS
KV 1715-Philosophy Maggie Metzger PHIL
KV 1723-Prg in Jewish Culture & Society Craig Alexander HEBR, JS
KV 1729-Latin American & Carib Studies Angelina Cotler LAST
KV 1771-Comparative & World Literature Ellen Lindsey CWL
KV 1864-Linguistics Abby Dillingham ARAB, BMNA, EIL, ESL, GRKM, HNDI, LGLA, LING, PERS, SNSK, SWAH, TURK, WLOF, ZULU
KV 1872-Geography & Geographic InfoSci Matthew Cohn GEOG
KV 1901-Sch Earth Soc Env Courses Lana Holben ENSU, ENVS, ESE
KV 1927-Germanic Languages & Lit Jill Gurke GER, GMC, SCAN, YDSH
KV 1937-SLCL Courses Lynn Schaefer SLCL
KV 1937-SLCL Courses Cathy Penny TRST
KV 1948-Microbiology Deb Bielser MICR
KV 1954-Ctr S. Asian & MidEast Studies Terri Gitler SAME
KV 1958-Slavic Languages & Literature Lenore Sroka BALT, BULG, CZCH, POL, RUSS, SLAV, UKR
KV 1982-Latina/Latino Studies Alicia Rodriguez LLS
KV 1985-French Jill Gurke FR
KW 1248-General Studies Courses Dan Turner GS
KY 1294-i-Health Program Julie Bobitt IHLT
KY 1581-Kinesiology & Community Health Tina Candler CHLH, KIN, REHB
KY 1679-Speech & Hearing Science Stefanie Cole SHS
KY 1714-Recreation, Sport & Tourism Karen Nichols RST
KY 1754-Applied Health Sci Courses Carol Firkins AHS
LB 1761-Medicine at UC Admin FMS Schedulers MSP
LC 1249-Vet Med College-Wide Programs Karen Eichelberger VM
LC 1282-Pathobiology Julia Thomas PATH
LC 1598-Vet Clinical Medicine Theresa Tucker VCM
LC 1873-Comparative Biosciences Peggy Olsen CB
LD 1558-Naval Science Amy Carr NS
LD 1762-Air Force Aerospace Studies Piyada Hill AFAS
LD 1914-Military Science Emily Brown MILS
LE 1707-Institute of Aviation Tom Emanuel AVI
LG 1568-School of Labor & Empl. Rel. Elizabeth Barker LER
LL 1783-School of Social Work Rachelle Nickey SOCW
LM 1468-Illinois Informatics Institute Karin Readel INFO
LP 1992-Library & Information Science Linda Meccoli LIS