Departmental Schedulers

Following is a list of all University of Illinois at Urbana-Champaign departmental schedulers.

CollegeDepartmentNameSubject(s)

KL

1306-Agr, Consumer, & Env Sciences

Besty Lancaster

ACES

KL

1342-Agricultural Education Program

Andrea Ray

AGED

KL

1470-Agr & Consumer Economics

Lori Snipes

ACE

KL

1538-Animal Sciences

Lauren Redman

ANSC

KL

1698-Food Science & Human Nutrition

Barbara Vandeventer

FSHN

KL

1741-Agricultural & Biological Engr

Jane Lenz 

ABE

KL 1741-Agricultural & Biological Engr Ronda Sullivan TSM

KL

1793-Human & Community Development

Leann Topol

HCD, HDFS, RSOC

KL

1802-Crop Sciences

Megan Ward

CPSC, HORT, PLPA

KL

1875-Natural Res & Env Sci

Piper Hodson

HDES, NRES

KL

1971-Nutritional Sciences

Ashley Browning

NUTR

KM

1230-MBA Program Administration

Kelly O'Neill

MBA

KM

1260-Finance

Tim Flanagin

FIN

KM

1346-Accountancy

Cindy Wood

ACCY

KM

1902-Business Administration

Sarah Woodward

BADM, BUS

KN

1335-Education Administration

Kathy Ryan

EDUC

KN

1541-Council Teacher Ed Admin

Donna Melzer

EDPR

KN

1570-Special Education

Beverly Palmer

SPED

KN

1613-Curriculum & Instruction

Jena Pfoff

CI

KN

1616-Educational Psychology

Beverly Palmer

EPSY

KN

1760-Educ Policy, Orgzn & Leadrshp

Jena Pfoff 

EOL, EPOL, EPS, HRD, HRE

KP

1244-Physics

Elaine Schulte

PHYS

KP

1246-Computational Science & Engr

Andrea Fierro

CSE

KP

1251-Civil & Environmental Eng

Rebecca Stillwell

CEE

KP

1343-Bioengineering

Kerri Green

BIOE

KP

1422-Industrial&Enterprise Sys Eng

Heidi Craddock

GE, IE

KP

1434-Computer Science

Holly Bagwell

CS

KP

1545-Engineering Courses

Caitlin Gullotto

ENG, TMGT

KP

1615-Aerospace Engineering

Laura Gerhold

AE

KP

1697-Engineering Honors

Caitlin Gullotto

ENGH

KP

1855-Technology Entrepreneur Ctr

Caitlin Gulloto

TE

KP

1917-Mechanical Sci & Engineering

Tammy Smith

ME, TAM

KP

1919-Materials Science & Engineerng

Judy Brewer

MSE

KP

1933-Electrical & Computer Eng

Laurie Fisher

ECE

KP

1973-Nuclear, Plasma, & Rad Engr

Becky Meline

NPRE

KR

1495-Music

Sandra Horn

MUS

KR

1526-Art & Design

Mark Avery

ART, ARTD, ARTE, ARTF, ARTH, ARTS

KR

1569-Landscape Architecture

Carol Emmerling-DiNovo

LA

KR

1644-Fine & Applied Arts

Nikki Hodge

FAA

KR

1733-Urban & Regional Planning

Jane Terry

UP

KR

1767-Architecture

Rhona Frank

ARCH

KR

1801-Dance

Cindy Masko

DANC

KR

1883-Theatre

David Swinford

THEA

KS

1211-CIC Traveling Scholars

FMS Schedulers

CIC

KS

1419-Center for Adv Study Courses

Masumi Iriye

CAS

KS

1913-Graduate College Programs

Anne Kopera

GC

KS

1913-Graduate College Programs

Natalie Bosecker

PSM

KT

1408-Advertising

Emilie McGill

ADV

KT

1436-Media and Cinema Studies

Emilie McGill

MACS

KT

1642-Journalism

Emilie McGill

JOUR

KT

1646-College of Media Programs

Emilie McGill

AGCM, MDIA

KU

1853-Law

Kelly Salefski

LAW

KV

1241-Anthropology

Karla Harmon

ANTH, MUSE

KV

1253-Atmospheric Sciences

Tammy Warf

ATMS

KV

1257-Mathematics

Lori Dick

MATH

KV

1276-Center for Writing Studies

Lauri Harden

WRIT

KV

1299-Psychology

Carleen McCormick

PSYC

KV

1303-African American Studies

Tyran Russell

AFRO

KV

1324-Sociology

Shari Day

SOC

KV

1361-Entomology

Staci Sears

ENT

KV

1362-E. Asian Languages & Cultures

Lenore Sroka

ASST, CHIN, EALC, JAPN, KOR

KV

1377-Plant Biology

Staci Sears

PBIO

KV

1383-School of Integrative Biology

Staci Sears

IB

KV

1397-Life Sciences

Staci Sears

BIOL

KV

1404-Asian American Studies

Mary Ellerbe

AAS

KV

1405-Economics

DustinJanes

ECON

KV

1413-Chemistry

Vickie Sheridan

CHEM

KV

1415-School of Molecular & Cell Bio

Deb Bielser

BIOP, MCB, NEUR

KV

1430-Astronomy

Rebecca Bare

ASTR

KV

1438-Biochemistry

Deb Bielser

BIOC

KV

1451-History

Scott Bartlett

HIST

KV

1461-Center for African Studies

Terri Gitler

AFST

KV

1489-Communication

Barbara Hall

CMN

KV

1490-Religion

Ellen Lindsey

RLST

KV

1499-English

Lauri Harden

BTW, CW, ENGL, RHET

KV

1514-Classics

Cheryl Gerber

CLCV, COP, GRK, LAT

KV

1553-Russian,E European,Eurasn Ctr

Linda McCabe

REES

KV

1577-American Indian Studies Prgrm

Jon McKinn

AIS

KV

1583-Statistics

Marie McEnroe

STAT

KV

1584-Cell & Developmental Biology

Deb Bielser

CDB

KV

1585-Spanish, Italian & Portuguese

Kathy Schilson

BASQ, CATL, ITAL, PORT, RMLG, SPAN

KV

1604-Molecular & Integrative Physl

Deb Bielser

MIP

KV

1652-Program in Medieval Studies

Cathy Penny

MDVL

KV

1655-Geology

Lana Holben

GEOL

KV

1670-Liberal Arts & Sciences

Carey Ann Cash

GLBL

KV

1670-Liberal Arts & Sciences

Kim Rice

EURO

KV

1670-Liberal Arts & Sciences

Julie Higgs

CHP

KV

1670-Liberal Arts & Sciences

Dustin Tarter

HUM, INTL, LAS, SLS

KV

1680-Gender & Women's Studies

Virginia Swisher

GWS

KV

1687-Chemical & Biomolecular Engr

Christine Bowser

CHBE

KV

1710-Political Science

Carol Hartman

PS

KV

1715-Philosophy

Maggie Metzger

PHIL

KV

1723-Prg in Jewish Culture & Society

Craig Alexander

HEBR, JS

KV

1729-Latin American & Carib Studies

Angelina Cotler

LAST

KV

1771-Comparative & World Literature

Ellen Lindsey

CWL

KV

1864-Linguistics

Abby Dillingham

ARAB, BMNA, EIL, ESL, GRKM, HNDI, LGLA, LING, PERS, SNSK, SWAH, TURK, WLOF, ZULU

KV

1872-Geography & Geographic InfoSci

Matthew Cohn

GEOG

KV

1901-Sch Earth Soc Env Courses

Lana Holben

ENSU, ENVS, ESE

KV

1927-Germanic Languages & Lit

Jill Gurke

GER, GMC, SCAN, YDSH

KV

1937-SLCL Courses

Lynn Schaefer

SLCL

KV

1937-SLCL Courses

Cathy Penny

TRST

KV

1948-Microbiology

Deb Bielser

MICR

KV

1954-Ctr S. Asian & MidEast Studies

Terri Gitler

SAME

KV

1958-Slavic Languages & Literature

Lenore Sroka

BALT, BULG, CZCH, POL, RUSS, SLAV, UKR

KV

1982-Latina/Latino Studies

Alicia Rodriguez

LLS

KV

1985-French

Jill Gurke

FR

KW

1248-General Studies Courses

Dan Turner

GS

KY

1294-i-Health Program

Julie Bobitt

IHLT

KY

1581-Kinesiology & Community Health

Tina Candler

CHLH, KIN, REHB

KY

1679-Speech & Hearing Science

Stefanie Cole

SHS

KY

1714-Recreation, Sport & Tourism

Karen Nichols

RST

KY

1754-Applied Health Sci Courses

Carol Firkins

AHS

LB

1761-Medicine at UC Admin

FMS Schedulers

MSP

LC

1249-Vet Med College-Wide Programs

Karen Eichelberger

VM

LC

1282-Pathobiology

Julia Thomas

PATH

LC

1598-Vet Clinical Medicine

Theresa Tucker

VCM

LC

1873-Comparative Biosciences

Peggy Olsen

CB

LD

1558-Naval Science

Amy Carr

NS

LD

1762-Air Force Aerospace Studies

Piyada Hill

AFAS

LD

1914-Military Science

Emily Brown

MILS

LE

1707-Institute of Aviation

Tom Emanuel

AVI

LG

1568-School of Labor & Empl. Rel.

Elizabeth Barker

LER

LL

1783-School of Social Work

Rachelle Nickey

SOCW

LM

1468-Illinois Informatics Institute

Karin Readel

INFO

LP

1992-Library & Information Science

Linda Meccoli

LIS